Mis on WinSCP

WinSCP on avatud lähtekoodiga, graafilise kasutajaliidesega SFTP ja FTP klientprogramm Windowsile. WinSCP toetab ka vana SCP protokolli. Rakenduse põhifunktsiooniks on failide turvaline kopeerimine kohaliku arvuti ja serveri vahel.

Alljärgnev on lühike sissejuhatus eesti keelt kõnelevaile kasutajaile. WinSCP käsiraamat, millele viitavad ka alljärgnevad lingid, on inglise keeles.

WinSCP hankimine ja paigaldamine

WinSCP on saadaval ka eestikeelsena. Programmi paigalduspaki leiad WinSCP allalaadimise lehelt. Paigaldamist alustades võid valida keeleks eesti keele.

Funktsionaalsus ja võimalused

Failitoimingud

WinSCP võimaldab kõiki tavapäraseid toiminguid, failide alla ja üles laadimist. Faile ja katalooge on võimalik ümber nimetada, uusi katalooge luua, muuta failide ja kataloogide omadusi ja luua sümbolviitu ja otseteid.

Commanderi-stiilis kasutajaliides võimaldab ka erinevaid toiminguid kohalikus arvutis asuvate failidega.

Ühendumine serveriga

WinSCP-ga on võimalik ühenduda SSH (Secure Shell) serveritesse, kasutades SFTP (SSH File Transfer Protocol) või SCP (Secure Copy Protocol) teenust, või ka FTP (File Transfer Protocol) serveritesse.

SFTP on SSH-2 standardne komponent. SCP on SSH-1 standardne komponent, kuid see töötab ka SSH-2 peal. WinSCP toetab mõlemat versiooni, nii SSH-1 kui ka SSH-2.

FTP osas toetab WinSCP ainult lihtsat FTP-d. Turvalisemaid alternatiive (FTP üle TLS/SSL-i) ei toetata. Samuti ei saa kasutada ülekantavate andmete kokkupakkimist (Zlib).

Kasutajaliides

WinSCP-l on võimalik valida kahe erineva kasutajaliidese vahel ning neid paljude sätete abil kohandada.

Esimene võimalus kasutajaliidese valikuks on installeerimise ajal. Valikut on võimalik ka hiljem muuta.

Kui sa oled WinSCP esmakordne kasutaja, siis võid kõigepealt valida Exploreri-stiilis kasutajaliidese, kuna see peaks olema igale Windowsi kasutajale tuttav. Kui sa oled aga kokku puutunud failihalduritega, mis kasutavad kaht kõrvuti paneeli (Norton Commander, Total Commander, FAR, Altap Salamander jt.), vali Commanderi-stiilis kasutajaliides. Seda on mugav kasutada ka ainult klaviatuuri abil, hiirt kordagi puudutamata. Selline kasutusviis nõuab õppimist ja harjumist, kuid võimaldab lõpuks toiminguid teha palju kiiremini.

Last modified: by martin