Co to jest WinSCP

WinSCP to graficzny klient SFTP i FTP dla systemu Windows. Protokół SCP, popularny dawniej, również jest obsługiwany. Program służy przede wszystkim do bezpiecznego przesyłania plików pomiędzy lokalnym a zdalnym komputerem.

To jest krótkie wprowadzenie dla polskojęzycznych użytkowników. Większość dokumentacji jest wciąż jeszcze jedynie po angielsku i bardzo często odnośniki będą cię prowadzić do anglojęzycznych treści.

Advertisement

Pobranie i instalacja programu WinSCP

Program WinSCP jest już przetłumaczony na język polski. Wystarczy zainstalować najnowszą wersję WinSCP i program automatycznie ustawi język polski. Wejdź na stronę pobrań i wybierz jeden z pakietów programu.

Istnieją dwie różne wersje programu:

  • Installation package - standardowy pakiet z polskim instalatorem
  • Portable executable - wersja przenośna bez konieczności instalowania

Na stronie tłumaczeń znajdziesz więcej języków do WinSCP. Możesz przeczytać też pełną instrukcję.

Możliwości programu

Advertisement

Operacje na plikach

WinSCP umożliwia wszystkie podstawowe operacje na plikach. Najważniejszymi są pobranie pliku ze zdalnego komputera oraz wysłanie go tamże. Ponadto pozwala na zmianę nazw plików i folderów, tworzenie nowych folderów, zmienianie ich właściwości oraz tworzenie linków symbolicznych i skrótów.

Jeden z dwóch interfejsów graficznych pozwala nawet na modyfikowanie plików na twoim komputerze.

Połączenie ze zdalnym komputerem

Z pomocą WinSCP można połączyć się z serwerem SSH (Secure Shell) za pomocą protokołu SFTP (SSH File Transfer Protocol) lub SCP (Secure Copy Protocol)]] albo z serwerem FTP (File Transfer Protocol).

SFTP jest standardową częścią pakietu SSH-2. SCP jest standardową częścią pakietu SSH-1. Oba protokoły mogą również działać na późniejszej wersji SSH. WinSCP obsługuje SSH-1 i SSH-2.

Dla FTP obsługiwany jest podstawowy tryb FTP, jak również FTP poprzez TLS/SSL. Natomiast nie są obsługiwane skompresowane transfery (zlib).

Interfejs programu

Można wybrać i skonfigurować jeden z dwóch interfejsów programu.

Podczas instalacji będziesz mógł wybrać preferowany interfejs użytkownika. Później możesz to ustawienie zmienić.

Jeśli używasz WinSCP po raz pierwszy, być może zechcesz wybrać interfejs typu Eksplorator, jako interfejs bardziej znajomy dla użytkownika Windows. Jeśli jednak przyzwyczajony jesteś do koncepcji Norton Commandera, wykorzystywanej przez wiele obecnych menedżerów plików (Total Commander, FAR, Altap Salamander), wybierz ten rodzaj. Interfejs Norton Commandera skupia się przede wszystkim na łatwej obsłudze za pomocą klawiatury. Możesz go z powodzeniem używać bez myszy. Ci, którzy go używają, mogą wykonywać operacje znacznie szybciej.

Last modified: by martin