Čo je WinSCP

WinSCP je SFTP klient a FTP klient s otvoreným zdrojovým kódom (open source) pre systém Windows. Zároveň podporuje aj starší protokol SCP. Jeho hlavnou funkciou je bezpečné prenášanie súborov medzi vaším počítačom a vzdialeným serverom.

Táto stránka slúži ako krátky úvod pre slovenských používateľov. Väčšina dokumentácie o programe WinSCP, na ktorú sa dostanete prostredníctvom odkazov z tejto stránky, je zatiaľ v angličtine.

Advertisement

Ako získať a nainštalovať program WinSCP

WinSCP je k dispozícii v slovenskej verzii. Tá je súčasťou inštalačného balíka, ktorý nájdete na stránke Download. Na začiatku inštalácie si vyberte jazyk “Slovak”.

Funkcie

Advertisement

Operácie so súbormi

Program WinSCP zvláda všetky základné operácie so súbormi, ako je sťahovanie a nahrávanie. Taktiež je možné súbory a priečinky premenovávať, vytvárať nové priečinky, meniť vlastnosti súborov a priečinkov a vytvárať symbolické odkazy.

Jedno z dvoch používateľských rozhraní, ktoré si môžete vybrať, umožňuje pracovať aj s lokálnymi súbormi.

Pripojenie k vzdialenému serveru

Pomocou programu WinSCP je možné pripojiť sa k serveru SSH (Secure Shell) so službou SFTP (SSH File Transfer Protocol) alebo SCP (Secure Copy Protocol) alebo k serveru FTP (File Transfer Protocol).

SFTP je štandardnou súčasťou riešenia SSH-2. SCP je štandardnou súčasťou riešenia SSH-1. Obidva protokoly sa však dajú prevádzkovať s obidvomi verziami SSH. Program WinSCP podporuje SSH-1, aj SSH-2.

Pre protokol FTP platí, že je podporovaný základný protokol FTP, rovnako ako aj FTP cez TLS/SSL. Nie sú podporované prenosy súborov s využitím kompresie (Zlib).

Používateľské rozhranie

K dispozícii sú dve používateľské rozhrania, s rozsiahlymi možnosťami konfigurácie.

Prvú možnosť výberu vhodného používateľského rozhrania budete mať v priebehu inštalácie. Svoju voľbu môžete zmeniť aj neskôr, v nastaveniach programu.

Ak používate program WinSCP prvý raz, bude vám pravdepodobne viac vyhovovať rozhranie založené a podobajúce sa Prieskumníkovi v systéme Windows. Ak ale poznáte či využívate koncept správcov súborov, ako je napríklad Norton Commander (tento spôsob používa mnoho súčasných programov na spravovanie súborov – Total Commander, FAR, Altap Salamander), vyberte si toto rozhranie. Rozhranie Commander je primárne zamerané na ovládanie prostredníctvom klávesnice. Dá sa s ním pracovať úplne bez použitia myši. Ten, kto je na takéto rozhranie zvyknutý, dokáže v ňom pracovať oveľa rýchlejšie.

Last modified: by martin