Čo je WinSCP

WinSCP je SFTP klient a FTP klient s otvoreným zdrojovým kódom (open source) pre systém Windows. Zároveň podporuje aj starší protokol SCP. Jeho hlavnou funkciou je bezpečné prenášanie súborov medzi vaším počítačom a vzdialeným serverom.

Táto stránka slúži ako krátky úvod pre slovenských používateľov. Väčšina dokumentácie o programe WinSCP, na ktorú sa dostanete prostredníctvom odkazov z tejto stránky, je zatiaľ v angličtine.

Ako získať a nainštalovať program WinSCP

WinSCP je k dispozícii v slovenskej verzii. Tá je súčasťou inštalačného balíka, ktorý nájdete na stránke Download. Na začiatku inštalácie si vyberte jazyk “Slovak”.

Advertisements:

Funkcie

Operácie so súbormi

Program WinSCP zvláda všetky základné operácie so súbormi, ako je sťahovanie a nahrávanie. Taktiež je možné súbory a priečinky premenovávať, vytvárať nové priečinky, meniť vlastnosti súborov a priečinkov a vytvárať symbolické odkazy.

Jedno z dvoch používateľských rozhraní, ktoré si môžete vybrať, umožňuje pracovať aj s lokálnymi súbormi.

Pripojenie k vzdialenému serveru

Pomocou programu WinSCP je možné pripojiť sa k serveru SSH (Secure Shell) so službou SFTP (SSH File Transfer Protocol) alebo SCP (Secure Copy Protocol) alebo k serveru FTP (File Transfer Protocol).

SFTP je štandardnou súčasťou riešenia SSH-2. SCP je štandardnou súčasťou riešenia SSH-1. Obidva protokoly sa však dajú prevádzkovať s obidvomi verziami SSH. Program WinSCP podporuje SSH-1, aj SSH-2.

Pre protokol FTP platí, že je podporovaný základný protokol FTP, rovnako ako aj FTP cez TLS/SSL. Nie sú podporované prenosy súborov s využitím kompresie (Zlib).

Používateľské rozhranie

K dispozícii sú dve používateľské rozhrania, s rozsiahlymi možnosťami konfigurácie.

Prvú možnosť výberu vhodného používateľského rozhrania budete mať v priebehu inštalácie. Svoju voľbu môžete zmeniť aj neskôr, v nastaveniach programu.

Ak používate program WinSCP prvý raz, bude vám pravdepodobne viac vyhovovať rozhranie založené a podobajúce sa Prieskumníkovi v systéme Windows. Ak ale poznáte či využívate koncept správcov súborov, ako je napríklad Norton Commander (tento spôsob používa mnoho súčasných programov na spravovanie súborov – Total Commander, FAR, Altap Salamander), vyberte si toto rozhranie. Rozhranie Commander je primárne zamerané na ovládanie prostredníctvom klávesnice. Dá sa s ním pracovať úplne bez použitia myši. Ten, kto je na takéto rozhranie zvyknutý, dokáže v ňom pracovať oveľa rýchlejšie.

 
  lang/sk.txt · Last modified: by martin
 

Search

This page

Donate

About donations

$9   $19   $49   $99

About donations

Recommend

Associations

Site design by Black Gate