Co je WinSCP

WinSCP je SFTP klient a FTP klient s otevřeným kódem (open source) pro Windows. Zároveň podporuje i starší protokol SCP. Jeho hlavní funkcí je bezpečné přenášení souborů mezi vaším počítačem a vzdáleným serverem.

Tato stránka je krátký úvod pro české uživatele. Většina dokumentace o WinSCP, kam vás zavedou odkazy z této stránky, je v angličtině.

Advertisement

Jak získat a nainstalovat WinSCP

WinSCP je k dispozici v české verzi. Ta je součástí balíku “Installation package”, který najdete na stránce Download.

Funkce

Operace se soubory

WinSCP zvládá všechny základní operace se soubory, jako stahování a nahrávání. Lze také přejmenovávat soubory a adresáře, vytvářet nové adresáře, měnit vlastnosti souborů a adresářů a vytvářet symbolické linky.

Advertisement

Jedno ze dvou volitelných uživatelských rozhraní umožňuje pracovat i s lokálními soubory.

Připojení ke vzdálenému serveru

Pomocí WinSCP je možné se připojit k SSH (Secure Shell) serveru se službou SFTP (SSH File Transfer Protocol) nebo SCP (Secure Copy Protocol) nebo k FTP (File Transfer Protocol) serveru.

SFTP je standardní součástí řešení SSH-2. SCP je standardní součástí řešení SSH-1. Oba protokoly lze ale provozovat s oběma verzemi SSH. WinSCP podporuje jak SSH-1, tak SSH-2.

Je podporován pouze základní FTP protokol. Bezpečné verze (FTP over SSH) nejsou podporovány. Stejně tak není podporována komprese (Zlib).

Uživatelské rozhraní

K dispozici jsou dvě uživatelská rozhraní s velkou možností konfigurace.

První možnost zvolit si vhodné uživatelské rozhraní budete mít během instalace. Svoji volbu můžete změnit později v nastavení.

Pokud používáte WinSCP poprvé, bude vám pravděpodobně vyhovovat rozhraní založené na Průzkumníku Windows. Pokud je vám ale znám koncept správce souborů Norton Commander, používaný mnoha současnými aplikacemi (Total Commander, FAR, Altap Salamander), zvolte jej. Rozhraní Commander je primárně zaměřeno na ovládání klávesnicí. Lze s ním pracovat naprosto bez použití myši. Ten, kdo je na něj zvyklý, dokáže pracovat mnohem rychleji.

Last modified: by martin